Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hříbátka

20. 10. 2007

Hříbě

------------------------------------------------------------------------------------

      Hříbě

---------------------------------------------------------------

Hříbě začíná svůj život


Klisna nosí své hříbě 320 až 355 dnů. Tato doba se nazývá březost. U volně žijících koní poskytuje stádo matce a mláděti ochranu, obzvláště tehdy, když mládě přichází na svět. Klisny ze stáda obstoupí v kruhu rodící klisnu. V bezpečí tohoto ochranného kruhu se pak hříbě narodí. Porod trvá za normálních okolností jen asi čtvrthodinku. Pokud se přiblíží nepřítel, vyhazují klisny prudce zadními kopyty, aby uchránili novorozené mládě. Hřebci ze stáda drží stráž, přičemž vytvářejí druhý kruh kolem klisen. V jezdecké stáji přivádí matka své mládě na svět bez cizí pomoci. Pouze nastanou-li komplikace, je přivolán zvěrolékař. Hříbě je po narození úplně mokré a rozježené. Matka je olizuje s velkou oddaností, až je skoro suché. Pak už netrvá dlouho a hříbě se pokouší postavit na vlastní nohy. Vypadá to hrozně nemotorně a neohrabaně. Krátce na to se pokouší o první kroky. Teď už je také připraveno poprvé se napít od matky.

Co se hříbě naučí od matky

                          

V prvních dnech života zůstává hříbě stále v blízkosti své matky a klisna své mládě skoro nespouští z očí. Mladý kůň se v této době učí rozumět světu. Mnohé způsoby chování okouká od matky. Začíná to při styku s ostatními koňmi. Matka ale svému mláděti také ukazuje, jak se chovat k člověku. To si při tom uvědomí, že k životu jezdeckého koně patří zcela samozřejmě sedlo, uzda a podobná jezdecká výstroj. Hříbě se vyživuje tři měsíce mateřským mlékem. Pak začíná žrát trávu a svou matku již tolik nepotřebuje. Kromě jídla a spaní je pro jeho zdravý vývoj důležité i hraní. Při něm se hříbata naučí různé způsoby chování, které budou později potřebovat. Hrají například "vylekání" a "útěk pryč". Jiná velmi oblíbená hra je "vyhazování". Při té mocně vyhazují zadníma nohama.. v tomto období se učí i druhy chůze.

Morgan Horse

Výchova člověkem

Když už hříbě nedostává od matky žádné mléko, rychle se osamostatňuje. Zároveň polevuje i péče matky. Od tohoto okamžiku je role člověka ve výchově koně stále důležitější. S velkou trpělivostí, ale i schopností se prosadit, je teď možné přivést mladého koně k jeho budoucím úkolům. Především se musí od začátku naučit dobrým způsobům. Pokud si totiž hříbě zvykne na to, že se může prosadit šlapání, kousáním a podobně, je potom mimořádně těžké ho to zase odnaučit. Na povinnosti si musí kůň zvykat již mezi druhým a třetím rokem života. Nejprve se kůň učí nosit uzdečku a sedlo na lonži. Teprve tehdy, když ovládá tyto základní věci, může začít s výcvikem na jezdeckého koně.

                               

                               

                                   MiniatureHorse_Foal-2

                           

 
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

joh

(bel, 19. 2. 2011 15:36)

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááá

Re: joh

(llo, 19. 2. 2011 15:40)

ouziotghtř

krása

(hříbě, 13. 11. 2010 11:04)

to je kráááááááááááááááásnéééééééé!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

krása

(hříbě, 13. 11. 2010 11:04)

to je kráááááááááááááááásnéééééééé!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

dopísek

(Nikola , 27. 4. 2010 19:42)

jojo je to super hezky obrazky a no prostě je to nádhera

moc se mi to libi

(pata, 31. 12. 2009 11:23)

je to super clovek si to muze najit v knizce ale tady jsou i fotky krasnych hribat taky budu mit hribe

Koničci

(Misa, 19. 7. 2009 12:39)

ja mam rada kone a hribatka

koníčci

(qzřšuš, 8. 12. 2008 19:08)

love

ASDFG

(ASDFGH, 6. 12. 2008 13:40)

ASDFGASDFGASDFGASDFGASDFGASDFGASDFGASDFGHASDFGHASDFGASDFGASDFGASDFGASDFGASDFGASDFGASDASDASDASDASDASDASDQWERĚ+ŠČŘŽÝÁÍIOKU,MNHJUTZGFVRCT@FRDTENAMDERKOVA ULICE SEDTRFHGTTUHJZIGHKZOJLIPKÍNJBUITGZFHRZDTRFGHVJHNXSDXEWEARSAASDFGKJJHDEFDTRFGZTGHUUJINMBHJTUGGFVDCFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFFF